A Csepeli Kajak-Kenu Egyesület Masters és egykori versenyzői

a teljesség igénye nélkül

Benyó Pál csepel kajak kenu

Benyó Pál

Viszonylag későn, 14 évesen kezdte el kenus pályafutását a Margit szigeten, az időközben enyészetté vált csodálatos Budapesti Honvéd Úszóházon. Gyerekként megfogta az úszóház hangulata és az ott edző sikeres ifi es felnőtt csapat. Magával ragadta egyszer és mindenkorra a sport. „Kenufüggő” lett. Aktív pályafutásának, az egyetem vetett végett, de ekkor is még evezgetett egy ideig.

Hosszú kihagyás után 2015-ben, egy volt Honvédos edző társával es barátjával, Pataki Andrissal kezdett újra kenuzni Csepelen. Megszerette Csepelt és az itteni csapatot. Andrissal többnyire együtt eddzenek, néha a teljes kimerülésig, ahogy ők mondják "vérhányásig" tudják hergelni egymást egy-egy Kulcsáron. A „verseny” stégtől-stégig tart. Pali professzionálisan közelíti meg a sportot. Amit csak lehet, azt megmér és elemez. Andrissal láthatóan jól kiegészítik és motiváljak egymást.

Legjobb eredménye a 2018-as szegedi Masters vb-én elért világbajnoki cím C-4 200m-en. Pulai Imre - Sumákkal, Szabó Attila - Toronnyal es Seres Lászlóval egy hajóban. C-1 1000-en akkor 4. lett. Masters sárkányhajóban is többszörös világbajnok.

2021 februárjában a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület közgyűlése megválasztotta az egyesületünk Alelnökének.

Dr. Jólesz József csepel kajak kenu

Dr. Jólesz József – a kajak doki

Időutazás a "Kajak-dokival" (kattints ide)

1945-ben születtem, 1960-ban kezdtem a Csepelben. 172 centi és 52 kiló voltam ezért, kicsit erősödni szerettem volna. 1963-ban és 64-ben ifi válogatott, 1965-ben junior válogatott, majd 1970-ig utánpótlás kerettag voltam. Junior bajnokságokat nyertem, és a Csepeli négyesben 10.000 méteren országos bajnoki III. helyet szereztünk. Edzőim voltak sorban: Egiler Ali bácsi, Szabó Satya és Kulcsár János (Kulesz). Közben - mellesleg - végeztem az orvosi egyetemen. Egy évet vidéken dolgoztam, és 1971-től 73 decemberéig megint a Csepelben versenyeztem I. osztályban - teljes munkaidős munka mellett. Közben megszereztem a TF-en a középfokú edzői képesítést.

1974-75-ben a BSE-ben edzősködtem, (nem motoroztam, hanem kajakból vezettem az edzéseket a speciális elméleti képzésen részt vett versenyzőimnek) ez idő alatt nyert váltóban VB-t versenyzőm, Herczeg Iván, én pedig az utolsó ráckevei OB-n Deák Gáborral II. lettem 1.000 méteren K2-ben.

1976-ben a Bp. Építőkhöz hívtak edzőnek ottani eredményemnek tekintem Szélesi Tamás VB ezüstjét. Aztán végleg abbahagytam a kajak-edzősködést, és még egy bő évet a Honvédban versenyeztem, ott is sikerült bajnoki érmet szereznem a B négyes tagjaként.

1978 óta Aszódon praktizálok. Fokozatosan abbahagytam a kajakozást, mert nem volt rá lehetőségem. Futottam, kerékpároztam, lovagoltam, síztem, és elkeztem karatézni (Shotokan). Hat év alatt eljutottam az I. dan fokozatig, ebben a sportágban segédedzői minőségben vezettem az aszódi karate szakosztály edzéseit 30-40 karatékának.

1989-ben újra beszálltam a kajakba, mint "kezdő" masters versenyző. Aszódról jártam (járok ma is) Csepelre.

Nagy részem volt a hazai masters bajnoki rendszer kiépítésében, elfogadtatásában sokáig a Magyar Amatőr Kajak-Kenu Egyesület elnökeként és az MKKSZ egykori Masters Bizottságának elnökeként. A World Masters Games-eken és masters bajnokságokon leginkább csapathajókban számtalan érmet szereztem. K2-ben párjaim voltak: Balogh István VVSI, néhai Balogh Anikó Multi, Arnold Péter Csepel, Giczi Csaba UKSC, Takács Tibor Lágymányosi Szpari.

Sajnos 75 évesen már nem ülöm meg a race-hajót, marad a szélesebb Revolution, de rendszeresen evezek, futok, kerékpározok, sízek - és élvezem. Ha egy nap nem edzek valamit, szabályszerű lelkiismeret furdalásom van.

Időutazás a "Kajak-dokival" (kattints ide)

 

Kéri Attila csepel kajak kenu

Kéri Attila, „Zeze”

1982 óta kenuzik a Csepeli Kajak-Kenu Egyesületben. Barátjával „Jakival” (Jakus Zoltán) párosba ifi válogatottságig vitte. Nagyon büszke arra, hogy 5000 méteren, ifjúsági magyarbajnokságon, Koló (Kolonics György) mögött harmadik helyezést ért el és együtt állhatott vele a dobogón. Edzői Koletics Miklós, majd Ludasi Róbert volt. Legjobb eredményeit Masters versenyzőként 2011-ben érte el, amikor háromszoros világbajnok lett C-4-ben a Belicza Béla, Jakus Zoltán, Lengyel Viktor, Kéri Attila egységben és C-2-ben „Jakival”. 2012-ben Olaszországban a Masters Olimpián C-4-ben harmadikok lettek. 10.000 méteren kétszeres Masters magyar bajnok C-1-ben és C-2-ben, természetesen szintén Jakival. Sárkányhajóban is kipróbálta magát, ahol világ és Európabajnoki második helyezést értek el.

keri attila kajak kenu2

id. Ladunga Károly csepel kajak kenu

id. Ladunga Károly

“Karcsi-bá” a KSI-ben kezdett el kenuzni, majd a Spartacusban egykori párja C-2-ben Ludasi Róbert volt. 1973-tól a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület versenyzője. Komolyabb eredményeit Masters versenyzőként Vaskuti István Olimpiai bajnokunkkal (Moszkva, 1980) érte el. Kétszer állhatak Masters világbajnokságon a dobogó legfelső fokára (C2 – 200 m és C2 - 21 km), C2- 1000 méteren 2011-ben pedig második helyezést értek el.

Legtöbben azonban a versenyekről, mint lelkes törzsszurkolót ismerik. Az elmúlt 25 év jelentősebb kajak-kenu versenyein, beleértve az Olimpiákat is szurkolóként vett részt. Dobjával és trombitájával motiválja a versenyzőket és próbál jó hangulatot teremteni. Immáron majdnem 50 éve, szinte minden nap látogatja a Csepeli Kajak-Kenu Egyesületet és igyekszik azt szebbé varázsolni.

Hosszú évtizedek óta a magyar kajak-kenu sportág egyik legnagyobb szurkolója, a külföldi és hazai versenyek rendszeres látogatója. 2022-ben a Magyar Olimpiai Bizottság "Fair play a sport szolgálatában" díjjal jutalmazta.

id ladunga karoly kajak kenu

/iframe>

Lengyel Viktor csepel kajak kenu

Lengyel Viktor

10 évesen kezdett el kenuzni és annyira megkedvelte a sportágat, hogy ez a hobbija és szakmája is. Kolonics György első párjaként, C-2-ben pár évig az ifjúsági válogatott tagja is volt. A 1990-ben az IBV után, ahol Kolóval ment, hagyta abba az aktív versenyzést.

2003 óta edzősködik (kisebb megszakítással) a Csepeli Kajak-Kenu Egyesületben. Azon kevesek közé tartozik, akik kajakban és kenuban is egyaránt jól érzik magukat. Legjobb eredményeit Masters versenyzőként 2011-ben érte el, amikor kétszeres világbajnok lett C-4-ben a Belicza Béla, Jakus Zoltán, Lengyel Viktor, Kéri Attila egységben 200 és 2000 méteren. Tanítványai között volt ifjúsági világbajnok, de olimpiai reménység is (Csizmadia Kolos).

lengyel viktor kajak kenu

Máté Barnabás csepel kajak kenu

Máté Barnabás

Vácon születtem, és 10 évesen kezdtem a kajakozást a váci kajak-kenu egyesületben, a híres "Babella féle iskolában", ahol Babella László mellett Csernák Károly volt a nevelő edzőm. 6 évig voltam serdülő és ifjúsági válogatott. Több vidékbajnoki eredménnyel, és rengeteg maratoni távú dobogós helyezésekkel.

25 év kihagyás után tértem vissza a versenyszerű sporthoz, de már a Csepeli Kajak-Kenu egyesület versenyzőjeként. Minden évben részt veszek a masters síkvizi OB-n, és a maratoni OB-n is, többnyire páros, illetve négyes egységekben indulva. Erős korosztályunknak köszönhetően, az egy-egy országos bajnokság dobogós helyezése nagy örömet okoz. Gyermekkoromban sokat edzőtáborozva és versenyezve Csepelen, nem volt ismeretlen az itteni "víz" és környezet, amibe újra beleszerettem, és mai napig vallom azt, hogy mennyire szerencsés vagyok, hogy az egyik legszebb helyen evezhetek.

Pataki András csepel kajak kenu

Pataki András

1973-ban 13 évesen a Margitszigeti Honvéd úszóházon kezdtem kajakozni, majd kenuzni. Jó gyermek csapatban, kitűnő példaképek között edzettem. Sikerült junior, és felnőtt magyar bajnokságot is nyernem, páros és hetes kenuban. Egy dobogón állhattam Wichmann Tamással, Csépai Dezsővel, Pétervári Pállal. Néhány év kihagyás után az újpesti öbölben folytattam a kenuzást Tóth Öcsivel. 2003 körül Römi (Reményi Péter) Csepelre csalt, amit nem bántam meg. Ideális a víz, jó a csapat szép környezet. Kell ennél több? Szerencsémre tudok sokat edzeni. Minden evezés feltölt, megnyugtat. Még akkor is ha "vérhányásig" hajtjuk egymást barátommal, Benyó Pállal. A versenyeken elért eredmények már csak a ráadás. Sokszor nyertem Masters magyar bajnokságot, de 2019-ben a Masters VB-n C-1 1000 m-en nyert aranyéremnek örültem a legjobban. A sok sárkányhajó versenyen elért siker pedig a közös öröm miatt nagy élmény. Sárkányhajóban, ourttriggerben és indiánkenuban is otthonosan érzem magam. Rendszeresen indulok indiánkenuban túraversenyeken is. Egyész évben evezek, csak akkor nem, ha befagy a Kis-Duna, bár legszívesebben ilyenkor a jeget is feltörném.

Köszönöm Szent Jupát, köszönöm Csepel!

Egy jó csapat csepel kajak kenu

Egy jó csapat

Römi (Reményi Péter), Gyuri (Kiss György), Ifonya (Härtlein Károly), Gabec (Martinkó Gábor), Dzsoni (Lindenmayer János), Luigi (Básti Attila) és Dani (Gáldi Dénes) az 1970-es évek végén mind a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület sportállású versenyzői voltak. Szép eredményeket értek el, de ami még fontosabb, hogy barátságuk és kötődésük a sportághoz megmaradt. A következő képekkel megidézzük ezt a jó csapatot.

Reményi Péter Römi csepel kajak kenu

Reményi Péter, Römi

1970-ben kezdett el kenuzni a Csepelben. Vass István és Krausz Mihály voltak a nevelő edzői. Versenyzőként Junior válogatott keret tagságig jutott. 1979-ben bevonult katonának, így a Honvédban folytatta pályafutását. 1981-ben tért vissza Csepelre, majd 1982-ben átigazolt a BSE-be, ahol 3 felnőtt Magyar Bajnokságot nyert.

1991-től ismét a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület tagja. Masters versenyeken számos Világ Kupát és nemzetközi versenyt nyert. Römi a magyar Sárkányhajó „élet” egyik létrehozója és ikonikus alakja. Komoly érdemei vannak ebben a sportágban. Világbajnoki aranyérmeinek a száma már 50 felett van.

Ludasi Róbert mellett, 1998-tól 2009-ig a Csabai Edvin-Györe Attila maratoni kenu párosnak volt az edzője, akik ebben az időszakban 10 évig veretlenek voltak a Csepel színeiben. Ekkor nevezték ki a maratoni kenu válogatott szakág vezetőjének, így minden Világversenyen részt vett a versenyzőivel.

Kiss gyuri csepel kajak kenu

Kiss Gyuri

Gyuri aktív versenyzői pályafutása után, szintén visszatért a sporthoz. Életének egy részét a kajak telephez kötötte. A Kolonics György alapítvány kuratóriumának tagja, a csepeli kajak-kenu sport lelkiismeretes, közkedvelt alakja, egykori technikai vezetője volt. Kiváló tanár és mentális trainer volt. Rendkívül pozitív és szuggesztív egyéniség, aki Kolonics Gyuri, Kiss Tamás és Kozman Gyuri mentális felkészítéseben is részt vett az olimpiák elött. Gyurit mindenki szerette, karizmatikus egyénisége és önzetlen szeretete miatt. Sajnos már nincs köztünk. Emlékét a klubház Duna felöli oldalán márványtábla őrzi.

kajak kenu kiss gyuri1

Kiss gyuri csepel kajak kenu

Egy anekdóta Gyuriról

Számos anekdotát lehetne mesélni Gyuriról, de kiemelünk egyet, ami jól mutatja az Ő versenyszellemét. Egy hideg, lucskos téli napon Haraszti-híd futás volt időre. Már csak másfél km volt hátra a 12 km-es távból és Gyuri nagy csatában volt az első helyért, amikor belelépett egy saras pocsolyába. Az egyik tornacipője úgy beleragadt a sárba, hogy a lába lendületből kicsúszott a cipőből. Ha megáll és visszamegy felvenni, akkor biztosan nem ő ér be elsőnek, így hát úgy döntött ott hagyja és „félcipőben” fejezi be a távot…

kajak kenu Kiss Gyuri3

Gyuri és Dzsoni egy hajóban...

Image
Kiss gyuri csepel kajak kenu

Lindenmayer János / Dzsoni

Nemcsak kenuban keresi már a kihívásokat, de sokat láthatjuk evezni is. Tapasztalatait sárkányhajóban és kenus túraversenyeken is kamatoztatta, ahol szintén komoly eredményeket ért el. Tizenhétszer teljesítette az iron man-t, és sokszor indult el a Bécs-Budapest futóversenyen is. Kerékpárral jár, akármilyen messze is kelljen mennie.

Kiss gyuri csepel kajak kenu

Básti Attila / Luigi

Sport pályafutása után, később tért vissza a sporthoz. A Kis Duna Klubot vezette egy ideig, majd megalapította saját egyesületét „Best of Kajak-Kenu” néven. Medveczky Erika nevelőedzője. Minden évben, hacsak egészsége engedi megkerüli egy nap alatt a Csepel szigetet, ami még a fiatal versenyzőknek is komoly kihívást jelent. (A képen Luigi és Dani - Gáldi Dénes látható)

Gabec csepel kajak kenu

Martinkó Gábor / Gabec

A korábban csepeli színekben is versenyző kenus 18 év kihagyás után, edzőként tért vissza és a nulláról építette fel újra az Újpesti Torna Egylet (UTE) kenus utánpótlásbázisát. Tanítványai 60 hazai bajnoki cím mellett számos aranyérmet nyertek a korosztályos Európa- és világbajnokságokon. Közösségteremtő ember, aki olyan szellemiséget, értékrendet képvisel, amely a tanítványok számára nemcsak a vízen, hanem az életben is biztos igazodási pontot jelenthet. Mostanában szinte minden nap láthatjuk a Csepeli kajaktelepen, ahol kihasználva a Kis-Duna ideális adottságait edzi csoportját.

kajak keni martinko gabor

Szóljál hozzá!