A sport élettani hatásai

kajakos2

Megnövekedett fizikai terhelés alkalmával az izomzat fokozott energiaigényének támogatását az úgynevezett „kardio-respiratórikus” (szív-tüdő) rendszer optimális működése teszi lehetővé.

Edzett személyek esetében akár 50-150%-kal is magasabbak lehetnek az egyes terhelés-élettani jellemzők. A rendszeres testedzés növeli az alveolusok számát, így növekszik a légzőfelület, aminek következményeként nő a maximális légzési térfogat és a maximális percventilláció. Ezen adaptív változásoknak köszönhetően az állóképességi sportolók eredményei szignifikánsan nagyobbak a terhelés maximumán.

Rendszeres állóképességi edzés hatására a szív alkalmazkodik a megnövekedett igényekhez, javul a bal kamra kapillarizáltsága (érhálózata), így több vért képes befogadni, nő a szívizom összehúzódó képessége is, ezek eredményeként megnő a maximális ütő- és perctérfogat.

Mindezekhez párosul az izomsejtek megfelelő oxigénfelhasználó, valamint a vér oxigénszállító képessége, mely képességek javulása szintén szükségesek a nagyobb relatív aerob kapacitás, ezáltal a nagyobb fizikai teljesítmény eléréséhez. A fizikai inaktivitás, az edzetlen személyek alacsony szintű terhelés-élettani jellemzőit eredményezi.

kajakos

A fizikai aktivitás szervezetre gyakorolt jótékony hatása abban rejlik, hogy adaptív változásokhoz vezet, amelyek növelik a szervrendszerek működésének hatékonyságát és ellenállását, ezáltal csökkentve a betegségek előfordulását. A fizikai inaktivitás pedig növeli a krónikus betegségek rizikófaktorainak megjelenését. Nagyobb fittséggel rendelkező személyek életkilátásai jobbak a fizikailag inaktívakéihoz képest.

A WHO ajánlásának megfelelő heti rendszerességű testmozgást (150 perc/hét). Egy sportolótól azonban ennél több várható el.  

Soha nem késő az egészségi és edzettségi állapotunknak megfelelő testedzés elkezdése, egészségének megőrzése és a minél hosszabb egészségben eltöltött élettartam elérése érdekében.

Az összefoglalót Suszter László: Evezős sportolók főbb terhelés-élettani jellemzőinek bemutatása és jelentőségük az egészségmegőrzés szempontjából (DOI: 10.21486/recreation.2021.11.1.2) cikke alapján készítettük.